Oto Mekanik Nedir? Mekanik Sorunlar Nelerdir ?

Oto mekanik, araçta bulunan mekanik parçalar ve bu parçalara destek veren parçaların bütünüdür. Bu parçalar sayesinde aracın sağlamlığı, motor ve yürür akşamların çalışmasını kontrol eder, aracın arızalarını bu konu üzerinden anlamaya çalışırız. Mekanik denilince birçok arıza türü veya mekanik parça akla gelir. Biz de sizler için bunları siz değerli okurlarımıza sunacağız. O halde mekanik parçalar nelerdir? Sorusunu maddeler halinde yanıtlayalım;

Motor

Güç Aktarma Organları

Şasi

Yürür Aksam

Genel anlamda bu şekilde kategorilere ayırabiliriz. O halde bu kategorileri inceleyelim..

Motor

Silindir içerisindeki yakıtın yakılmasıyla oluşan ısıl enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren kısımdır. Motor içerisinde yakıt enjeksiyon sistemi, emme sistemi, egzoz emisyon sistemi, ateşleme sistemi, marş sistemi, şarj sistemi, yağlama sistemi, soğutma sistemi, valf sistemi, sensör, kompresör ve elektronik kontrol ünitesi gibi farklı sistemler bulunmaktadır. Motor çok karmaşık yapıya sahip fakat işin içinde olduğunuzda bir puzzle tamamlar gibi tamir edebileceğiniz, söküp takabileceğiniz bir hale gelir.

Enjeksiyon Sistemi:

Enjeksiyon, farklı sensörlerden alınan verilere bakarak motora gönderilen yakıt miktarını belirleyebilen elektronik bir sistemdir. Emme havası hacmi sensör tarafından belirlenir ve yakıt hacmine, hava basıncına, motor sıcaklığına, açısına ve eksantrik mili ile krank milinin olası koşullarına bağlıdır. Enjeksiyon türleri aşağıda ki gibidir:

Gaz kelebeği ile yakıt enjeksiyonu: Bu en eski sistemdir. Her türlü araçta motora giren havanın temiz olmasını sağlar. Ucuzdur ve bakımı kolaydır

Çok noktalı enjeksiyon: Bu tip enjektör yakıtı daha verimli dağıtabilir.

Sıralı enjeksiyon: Bu tip enjeksiyonda, enjektörler aynı anda oluşturulmaz, ancak yakıt sıralı olarak enjekte edilir. Yakıt tasarrufu ve motor performansının direkt enjeksiyonunu sağlar: Bu tip sistemde hava ve yakıt karıştırılır ve doğrudan silindire verilir. Silindire eşit olarak dağıtılır.

Direkt Enjeksiyon: Bu sistem türünde hava ile yakıt karıştırıldıktan sonra direkt olarak silindire aktarılır. Silindir içerisinde ise homojen bir şekilde dağılımı sağlanır.

Krank Sistemi

Krank milinin rolünü anlatırken kısaca diğer hareketli parçalardan ve motorun çalışma prensibinden bahsetmek gerekir. İçten yanmalı bir motorda, petrol-gaz karışımının potansiyel enerjisini kinetik enerjiye dönüştürürken bir dizi işlem ayrı ayrı gerçekleşir. Valf yardımı ile yanma odasına enjekte edilen yakıt-hava karışımı, silindir içerisinde pistonun yukarı doğru hareketi ile daha da sıkıştırılır. Sıkıştırma işleminin sonunda karışım bir buji ile ateşlenir. Yanmanın oluşturduğu patlama pistonu aşağı doğru iter ve biyel kolu ile ona bağlanan krank milini döndürür. Krank mili sayesinde pistonun aşağı doğru doğrusal hareketi dairesel bir harekete dönüştürülerek volana ve oradan da tekerleğe iletilir.

Krank mili arızasına, kırık parçalar veya mil sensörü sorunları neden olur. Motordan gelen anormal ses nedeniyle nadir görülen kırılma olayları kolayca anlaşılabilir. Krank mili sensörü arızasının daha yaygın belirtileri şunları içerir:

Marşa basıldığında motoru çalıştırmada bir sorun varsa,

Motor düzensiz aralıklarla durursa,

Gösterge panelindeki motor kontrol sembolü yanarsa,

Sürüş sırasında yavaş ve dengesiz hızlanma ile sabit bir hızı korumak zorlaşırsa,

Yanlış ateşleme nedeniyle motor titrerse,

Araç hareketsizken titriyorsa,

Yakıt tüketiminde anormal bir artış gözlenirse, krank mili sensörü arızalı olabilir.

Güç Aktarma Organları

Araç tahrik sistemleri olarak da adlandırılan bu organlar, motor çalışırken hareket sağlayan organlardır. Debriyajlar, şanzımanlar, diferansiyeller ve akslardan oluşur.

Debriyaj (debriyaj sistemi): Motorda oluşan hareketin şanzımana iletilmesini sağlar ve şanzımanı keser. Vites değiştirirken motor ile şanzıman arasındaki enerji transferini keser.

 Şanzıman (dişli kutusu): Motor volanından debriyaj sistemine olan dönme hareketi, şanzıman vasıtasıyla diferansiyele iletilir. Motor hızının artmasına ve gerekli çekişin sağlanmasına yardımcı olur.

Diferansiyel: Arkadan çekişli araçlarda arka dingilin ortasında bulunurken, önden çekişli araçlarda vites kutusu ve diferansiyel bir arada bulunur. Vites kutusundan aldığı hareketi, hızı azaltmak şartıyla ancak çekişi artırarak tekerleklere aktarır.

Aks: Dingil olarak da bilinen aks, diferansiyelin hareketini tekerleklere iletir.

Şasi

Şasi, aracın iskelet sistemidir. Aracın tüm parçaları şasi üzerine monte edilmiştir. Şasi dayanıklı olmalıdır. Yapısı özellikle önemlidir çünkü bir kaza anında darbenin şiddetine dayanabilir ve gerekli yerlerde kırılarak yaralanma ve ölümleri önleyebilir. Geçmişte araç şasi ve gövde parçaları ayrı ayrı üretilip monte ediliyordu. Yeni nesil araçlarda bu uygulama yerine şasi ve gövde birlikte üretilerek aracın ağırlığı azaltılıyor. Ayrıca araç güvenliği açısından daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Araç alım satımlarında özellikle kontrol edilmesi gereken bir kısımda, şasidir. Çünkü sanayide ustalar ve işçilik arttıkça iki aracı birleştirip tek araç ortaya çıkarmak mümkün olmuştur. Yani şöyle düşünün, aracınızın tam ortasından kestiğinizde önü ve arkası farklı araçlara ait. Kaynak yardımı ile birleştirilmiş. Bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Yürür Aksam

Yürür aksam sistemi, aracı yola bağlayan tüm hareketli parçaları içerir. Bunlar arasında tekerlekler, süspansiyon sistemleri, yaylar, amortisörler, direksiyon ve fren sistemleri bulunur. Spor yay, daha alçak bir gövde tasarımına ve yaylar, amortisörler ve stabilizatörlerin özel koordinasyonuna sahiptir. Bu nedenle iyi bir konfor sağlar ve sürüş keyfini artırır. Standart bir yay ile karşılaştırıldığında, zorlu yol koşulları için tasarlanmış bir şasi zeminden daha yüksek bir zemine sahiptir ve belirli koşullara uyacak şekilde bir yay sistemi, amortisör ve dengeleyici içerir.

Peki bunlardan kısaca bahsedelim;

Süspansiyon Sistemleri:

Süspansiyon sisteminin tercih edilme sebebi lastiklerin yol ile temasını maksimum seviyede tutmaktır. Yani aracın sürekli yol ile temas halinde olmasını ve sürtünmenin kesilmemesini sağlamak. Bu neden önemli? Çünkü süspansiyon sistemi, fren yaptığınızda hızlı tepki vermek ve direksiyonu çevirdiğinizde anında yön değiştirmek gibi hayati bir görevi üstleniyor. Zaman geçtikçe yolda yavaş yavaş yıpranacak ve düzensizlik olduğu gerçeği bu görev daha önemli hale geliyor. Çünkü araçlar belirli bir hıza ulaştıklarında yoldaki bu tür kaosa daha yatkın oluyorlar. Araca herhangi bir zarar gelmemesi ve aracın kontrolünü kaybetmesine neden olan bu kesintilerden kaynaklanan kazaları önlemek için süspansiyon sisteminin iyi kontrol edilmesi gerekir.

Süspansiyon Sisteminin Görevleri Nelerdir?

– Yol Bozukluklarının Hissedilmemesi

– Aracın Yol Tutuş Seviyesini Arttırmak

– Virajlarda Dönüş Kabiliyeti       

Süspansiyon Sistemi Parçaları Neler?

-Yaylar

Yaprak Yaylar

Helisel Yaylar

Burulma Çubuklu Yaylar

Pnömatik (hava yastıklı) Yaylar

-Amortisör

– Kollar (Askı Sistemi)

Sabit Askı Sistemi

Serbest Askı Sistemi

Serbest Askı Sistemi

– Denge Çubukları

– Salıncak Kolları ve Rotiller

Genel anlamda oto mekanik nedir? Sorusunu sizlere yanıtladık. Mekanik konusu sadece bununla sınırlı kalmaz, matruşka oyuncakları gibi düşünebilirsiniz. İçeriye doğru girdikçe-hele ki motora- daha karmaşık parçalar karşınıza çıkacaktır. Mekanik arızalarınızı araç bakım uzmanlarımız ile Gebze Bu Oto Servis ‘te güvenle sorununuzu giderebilirsiniz.