Oto Elektrik Nedir? Oto Elektrik Kapsamında Yapılanlar Nelerdir?

Otomotiv elektriği, araç elektrik bileşenlerini denetleyen, arıza olup olmadığını belirleyen ve araç elektrik bileşenlerinin yenilenmesini takip eden bir meslektir. Elektrikli otomobilin elektrikli mekanizma ile çalışan tüm bileşenlerinde oluşabilecek sorunlardan sorumludur ve bu bileşenleri tamir etme kabiliyetine sahiptirler.

Oto elektrikçisi tarafından işlenen bazı otomobil parçaları şunlardır. Araçtaki aydınlatma sistemi, araçtaki ısıtma sistemi, aracın genel elektrik tesisatındaki aksaklıkların giderilmesi ve donanımının uygulanmasından sorumludur. Farklı model araçlar için marş motorları, marş anahtarları, alternatörler, alternatör regülatörleri, aydınlatma sistemleri, far regülatörleri, aküler, gösterge panelleri ve göstergeler gibi parçalar oto elektrik kapsamına girer.

Oto Elektrik Kapsamında Yapılanlar

Otomotiv elektrikçileri mesleklerini icra ederken çeşitli araç ve gereçler kullanırlar. Bu aletler arasında tornavidalar, çeşitli ayarlarda penseler, İngiliz ve matris alet anahtarları, hidrometreler, çubuk kafaları, kaynak torçları vb. Bulunur. Otomotiv elektrik sektörünü tercih edenler belli özelliklere sahip olmalıdır. Başarılı olmak için el becerilerine sahip olmaları gerekir. Hassas alanlarda çalışacakları için dikkatli bir iş ahlakına sahip olmaları gerekir. Bilim ve teknolojiye ilgi duymalı ve gelişen elektrikli bileşenlere ayak uydurmaya istekli olmalıdırlar. Mükemmel detaylı çalışmalar yapacaklarından, görünümü detaylı olarak görebilmeli ve detaylara odaklanabilen bir yapıya sahip olmalıdır.

Bir arabadaki en önemli sistemlerden biri araba elektrik sistemidir. Araçlar, güç ihtiyaçlarını karşılamak için akü kullanır. İlk çalıştırmada aküden elde edilen elektrik gücü, elektrik motoru için ilk döndürme-hareket gücünü sağlar. Ayrıca her arabada şarj dinamosu bulunur. Şarj dinamosu, araç çalışırken aküyü şarj ederek akünün uzun yıllar dayanmasını sağlar. Günlük hayatta en sık görülen araç elektrik arızaları hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum. Bu sayede aynı sorunla karşılaştığınızda sorunun kök nedenini anlayabilir ve mümkünse kendiniz bir çözüm geliştirebilirsiniz. Başlıca oto elektrik sorunları nelerdir ?

Oto Elektrik Sorunları

 Motor Marş Yapmıyorsa

Motorun çalışması için elektriğe ihtiyacı var. Akünüz, motordaki yakıtı tutuşturmak için bir kıvılcım sağlamalıdır. Motorunuz düzgün çalışmazsa, bu bir akü arızası, alternatör veya diğer ilgisiz elektrik sorunlarının bir işareti olabilir. Karşılaşacağınız en yaygın sorun anahtarı çevirip aracımızı çalıştırmaya çalıştığınızda çalışmayacağıdır. Bu, sistemdeki motordan yeterli akım geçmediği anlamına gelir. Genellikle buna düşük pil veya arıza neden olur, ancak marş motorunuz da sorunun kaynağı olabilir. Başlatma sırasında bir “taşlama” sesi duyarsanız, bunun nedeni marş motorundaki hasar veya volan halka dişlisinin zarar görmesi olabilir. Arabanız daha eskiyse ve kilometresi yüksekse, elektrik sistemi arızalı olabilir. Hemen Gebze Bu Oto Servis ‘e getirin ve bir profesyonel tarafından kontrol ettirin.

Akü Sorunları

Akünüz ile ilgili bir sorun varsa, lütfen diğer elektrik sistemlerini kontrol etmeden aküyü değiştirmeyin. Çoğu araç aküsünün ömrü yaklaşık 5 yıldır, bu nedenle uzun süre kontrol edilmeyen aküler bir sorun haline gelebilir. Bununla birlikte, sorun alternatörde veya araç elektrik sisteminde başka bir yerde de olabilir. Bataryanızla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle tellerinizde korozyon olup olmadığını kontrol edin ve doğru takıldıklarından emin olun. Arabanız hala çalışmıyorsa, düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için akünüzü Gebze Bu Oto Servis tamirhanemize getirin ve sorununuzu çözelim. Akünüz normalse ve düzgün çalıştığı doğrulanmışsa, sorununuz başka bir yerde olabilir. O halde profesyonel çalışanlar tarafından kontrol edilmesi en doğrusu olur.

Hangi Hatalar Aküyü Daha Çabuk Bitirir?

Aracınız çalışmıyor durumdayken farlarınızı açık unutmak.

Aracınızı çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bırakmak.

Araç radyonuzu açık unutmak.

Aracınızın elektrik donanımında bir kaçak olması

Sigorta Kutusu

Arabanızın sigorta kutusu, aşırı voltajı ve kısa devreleri önlemek için tasarlanmıştır. Sigorta devreyi keser ve kırılgan elektrik sistemini aşırı akım çekmekten korur. Bu sayede aracınızda kaçak akım veya yüksek akımdan kaynaklanacak yüksek zararlar, sadece küçük bir sigorta ile önlenmiş olur. Bazen sigorta sebepsiz yere atar. Bu durumda tek yapmanız gereken onu değiştirmek. Bununla birlikte, birden fazla sigortanız art arda atmışsa, elektrik sisteminizde daha derin bir sorun olabilir. Sigortayı kısa bir süre içinde birkaç kez değiştirmeniz gerekirse, lütfen aracınızı bir uzmana kontrol ettirin. Soruna elektrik arızası veya kısa devre neden olmuş olabilir, tamir etmezseniz aracınıza daha fazla zarar verebilir. O yüzden bu tür aksaklıkları veya hasara neden olabilecek küçük etkenleri bile atlamayın.

Şarj Dinamosu Arızası

Araçtaki bir diğer elektrik arızası da alternatörün arızalanmasıdır. Alternatör, krank mili dönerken mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Aracı çalıştırırken motoru ve ateşleme sistemini çalıştırır; aracınız çalışırken tüm elektrik sistemlerinin enerji ihtiyacını dönüşüm yoluyla karşılar. Kısaca alternatör bataryayı şarj eder ve alıcıya güç sağlar. Peki şarj dinamo arızasını nasıl anlarız?

 Gösterge ışıkları ve farlar çok kısık veya çok parlak olabilir, Hız veya takometre aniden durabilir, Elektrikli camlar indirildiklerinde yavaşlayabilir, Arabada hırıltı ve sıcak hat kokuları olabilir, akü bitmiş olabilir. Araç elektrik sızdırırsa, bu son derece tehlikelidir. Bu nedenle çözüm olarak zaman kaybetmeden servise başvurmalısınız. Akü bittiyse, yukarı Akü Arızası başlığımızda ki gibi kontrol edebilir ardından Gebze Bu Oto Servis ‘e giderek uzmanlar tarafından aracınızın bakımını yaptırabilirsiniz.