Periyodik Bakım Nedir? Periyodik Bakım Önemi Nedir? Periyodik Bakım Ne Zaman Yaptırılır?

Periyodik bakım, tüm motorlu araçların hepsinde gerekli olan ve genel itibariyle hafif ticari araçlar, otomobiller de üretici firma tarafından belirlenen zaman aralıkların da yapılması gereken, değişim, kontroller ve bakımlardır. Periyodik araç bakım süreleri otomobillerin marka ve modellerine göre değişim göstermektedir. Sıfır araçların periyodik araç bakımları 10 bin ve 20 bin km arasında yapılır. Hibrit araçlarda ise bu durum farklıdır. Hibrit araçlar da periyodik araç bakım süreleri 15 bin km veya yılda bir kez yapılması gerekmektedir. Dizel araçlarda ise periyodik araç bakımı 15 bin ve 20 bin km arasında yaptırılmaktadır.

Periyodik Bakım Hizmetini Bu Oto Servisten Alın!

Bu Oto Servis’in hizmetlerinden olan periyodik araç bakımları için buotoservis.com üzerinden kolayca randevu alabilirsiniz.

Periyodik Araç Bakımının Yapılması Neden Gereklidir?

Periyodik araç bakım, bir nevi araçlar için daha uzun süreli güvenli kullanımı ve aracınızın periyodik araç bakımlarının düzenli yapılması da aracınızın değerini korumasını sağlamaktadır. Periyodik araç bakımı düzenli olarak yaptırılan araçların ikinci el pazar yerlerin de değeri ve önemi artmıştır. Çünkü periyodik araç bakımını düzenli yaptırılan araçlar da motor ömrü ve sorunsuz çalışma süresi daha uzun olmaktadır. Periyodik araç bakımları güvenli sürüşte önemli bir faktör olduğunu belirtmek isteriz. Peki, periyodik araç bakım süreleri ne zamandır?

Periyodik Araç Bakım Zamanları.

Her araç için periyodik araç bakım süreleri farklılık göstermektedir.  Üretici firmaya göre bu süreler değişim gösterir. Aracınızın kitapçığı bulunuyorsa periyodik araç bakım zamanlarını araç kitapçıklarında görebilirsiniz. Genel olarak baktığımız da ise periyodik araç bakım zamanları 15 bin ve 20 bin km arasında değişim göstermektedir. Periyodik araç bakım süreleri neye göre belirlenir, bu sorunun cevabına bakalım.

Periyodik Araç Bakım Zamanları Neye Göre Belirlenir?

Motorlu araçların Periyodik araç bakım zamanları, üretici firmalar tarafından belirlenmektedir. Motorlu araçlar üretilirken, araçların girdiği testler, aracın yağı, filtreleri, fren sitemi, debriyaj sistemi, süspansiyon sistemi gibi pek çok noktanın kontrol edilmesi gerektiğini ve hangi yedek parçanın değişmesi gerektiğini gösterir. Bu gerekli kontrollerin yapılmaması bir arızayı, tıkanmayı, sorunlu çalışma gibi bir çok olumsuz sonucu ortaya çıkartabilir. Bu sorunların dışında ise en kötüsü de riskli sürüşlerdir.

Periyodik Araç Bakım Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Periyodik araç bakımları yaptırırken konu başlıklarına dikkat etmek etmeniz gerekir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yetkin olan bir servisten yaptırmanız gerekmektedir. Periyodik araç bakım zamanlarını da size verilen çizelgeden kontrol edebilirsiniz.

Periyodik Araç Bakımlarında Aracın Hangi Parçalar Değişir?

Periyodik araç bakımlarında değişecek parçalar araçlardan araçlara farklılık göstermektedir. Genel bir listeye baktığımız da ise Motor Yağı, motor yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi, tapa contası, triger kayışı, alternatör kayış seti, fren hidroliği, soğutma sıvısı gibi bir çok parça değiştirilmektedir.

Motor Yağı

İçten yanmalı motorlarda bir çok parça birbirleriyle sürtünme halindedir. Motor içinde bulunan parçaları yağlamak, temizlemek, korumak ve sürtünmeden dolaylı meydana gelen ortaya çıkan ısıyı, aşınmayı en aza indirmek için kullanılan akışkan sıvıya motor yağı denmektedir.

Motor Yağ Filtresi

Motor Yağı filtresi, kirli atıkların motora ve parçalara girmesini önleyen filtredir. Motor çalışırken parçalar sürter ve bir süre sonra motor yapı azaldığından bu sürtünmeden kaynaklı ortaya çıkan partiküller motor arızasına neden olabilir. Motor yağ filtresi de bu görevi görerek bu ortaya çıkan parçaları bir yere biriktirmesini sağlayarak motor ve parçaları arasında birikmeleri engeller.

Hava Filtresi

Hava Filtresi moturun sağlıklı çalışmasını için silindirlerin içine giren havayı temizlediği için motorun çekiş kuvveti ve performansı konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Eğer hava filtresi bozulur veya tıkanırsa çekiş gücü zayıflar.

Polen Filtresi

Polen Filtresi klima sistemlerinin bir parçasıdır. Bunun yanında araca dışarıdan toz girmesini engelleyen bir bir işleyişe sahiptir. Bu filtre arabanın içine klimayla beraber girmeye çalışan havayı süzmeye ve bu tozların içeriye girmesine engel olmaktadır.

Yakıt Filtresi

Yakıt Filtresi, yakıt deposundan gelen benzin veya dizel yakıtın bu filtre ile süzülerek enjektörlere iletilmesini sağlayan filtredir.

Triger Kayışı

Motor için en önemli görev gören kritik parçadır. Bir diğer adı da zamanlama kayışıdır. Krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline ileterek supapların açma kapamasını sağlayan ve bunların bir düzende hareket etmesini sağlayacak kayıştır.

Alternatör Kayış Seti

Bir diğer adıyla V kayışıdır. Krank milinin motor dışında kalmış olan kasnağa üzerinden almış olduğu ivmeyi su pompasıyla kompresör sistemine ve alternatöre ileten bir kayış sistemidir.

Fren Hidroliği

Fren hidrolik yağı, araçlar da hidrolik fren ve hidrolik debriyaj sistemlerinde kullanılan yağ türüdür. İletilen basıncı iletme ve frenleme kuvvetinin başka gücüne göre yükseltilmesini sağlar.

Soğutma Sıvı

Soğutma suyu seviye sensörü, radyatörde yer alabilmesine rağmen genellikle soğutucu bölgesinde bulunan bir elektronik sensördür. Sensör düşük soğutma suyu seviyesi algıladığın da, sürücüye ikaz vermesiyle beraber panelde bir uyarı ışığı yanar.

Periyodik Araç Bakımlarında Bakım ve Kontrolü Yapılan Parçalar

Fren Bakımı ve Kontrolü, Soğutma Suyu Kontrolü ( antifriz ölçümü yapılır, gerekirse yenilenir ), Far Ayarı, Ön Takım Kontrolü, Lastiklerin Hava Basıncı ve Dış kontrolü, Şase ve Kopartanın Gözle Kontrolü yapılmaktadır.

Periyodik Araç Bakımlarında Dizel ve Benzinli Farkı

Periyodik Araç Bakımı yapılacak aracın dizel ya da benzinli olması periyodik bakım süresini etkiler. Dizel yakıt motorların ömrünü kısaltan daha zorlayıcı bir yakıt türüdür. Benzinli araçlar da periyodik bakım süresi 15 20 bin km arasındayken, dizel araçlarda 10 bin km civarındadır.

Araç Bakım Formu Nedir ? Neden Önemlidir?

Araç bakım formu nedir? Periyodik araç bakım için oto servise götürülen araç sahiplerine periyodik bakımdan sonra verdiği formdur. Bu formlarda serviste gerçekleştirilen tüm işlemler yazılmaktadır. Böylece bir sonraki periyodik araç bakım zamanlarının da belirlenmesi daha kolay hale gelmektedir.